A Szent Iván éji tűzgyújtás napja

2018.06.23.

Néphagyomány:

Június 24. előestéje volt a szertartásos tűzgyújtás legfontosabb időpontja, hogy a gonosz szellemeket, sárkányokat elűzzék. A más időpontokban gyújtott ünnepi tüzek népszerűsége nem vetekedhetett a nyári napforduló időpontjában gyújtott tűzzel. 

A tüzet azért gyújtják a falun kívül, dombon, temetőben , hogy a gonosz szellemeket, sárkányokat elűzzék. Ezért a tűzzel csontokat, szemetet égetnek, hogy nagy füstje legyen.  A tüzet a lányok át szokták ugrani, ebből jósolnak férjhezmenetelükre vonatkozóan. A szokás a XVI. században már általánosan ismert volt. A XIX. századtól a magyar proverbiumgyűjtemények a szólást a tűzgyújtást kísérő több részes, igen szép rítusének-sorozatra vonatkoztatták, mely a Nyitra környéki magyarok közt volt ismeretes. 

Akárcsak a pünkösdölő ének, ez is gazdag mitikus motívumkincset ölel át. 

A szentiváni tűzgyújtáshoz sokféle hiedelem fűződött, üszögöket vittek a gyermekek, és felszúrták a káposztáskertben, hogy a hernyó a káposztát meg ne egye, vagy a vetések közé, hogy a gabona meg ne üszkösödjék. A tűzugrás alkalmából a tűzbe dobott gyümölcsnek gyógyító erőt tulajdonítottak. Szokás volt mezei virágokból, füvekből koszorút kötni s ezt a ház elejére akasztani, tűzvész ellen.

Programajánló:

18:45 Kapunyitás
19:00 - 22:40 Éjszakai kalandozások a Diósgyőri várban.  A vártúrák 20 percenként indulnak.

Izgalmas programok várnak Szent Iván éjszakáján Miskolcon a Diósgyőri várban.

 Az év legrövidebb éjszakáján ismét titkokról mesél a vár; ezúttal a középkori párválasztás örömeiről és keserveiről. Június 23-án a várudvaron gólyalábas komédiások és levegőakrobaták szórakoztatják majd a vendégeket. Az éjszaka sötétjét szerelmi tűztánc világítja meg, aztán parazsat ugorva biztosíthatjuk magunknak a soha el nem múló szerelmet.

A titokzatos éjszakán valós és kitalált szerelmi történetek szereplőit idézi meg a diósgyőr várának népe a vidámság jegyében.

Hűség és hűtlenség, szemérmes lovagi szerelem és mindent elsöprő vágyakozás elevenedik meg az udvaron a Diósgyőri Aranysarkantyús Lovagrend dramatikus játékában. Kifürkészhetjük azt is, hogy szerelmi téren mit jósol nekünk a csillagok állása. A vendégeket levegőakrobaták szórakoztatják majd, akik hét méter magasan mutatják be a szerelmi csatározásokat, kibékülve és egymásba borulva, mindezt a cirkuszművészet nyelvén megfogalmazva.

A horoszkópos és a csodaszerárus mindenféle középkori varázsszert és vágykeltőt kínál majd az ifjú párok vágyainak ébrentartására; a bájitalok alapanyagait bárki megismerheti a fáklyás gyógynövénytúrán.

A szerelmesek párválasztó táncházban is egymásra találhatnak, az éjszaka sötétjét pedig szerelmi tűztánc világítja meg. A versíróműhelyben középkori zenészek és költő segítségével hódíthatja meg kiválasztottja szívét a szerelmes hölgy vagy férfiú. A mézeskalácsos és gyöngyfűző mesternél szerelmi zálogot is készíthet az ügyes kezű vendég.

Engedjük szabadon szárnyalni a képzeletünket ezen az éjszakán, majd a legvégén egymás kezét fogva ugorjuk át a parazsat, hogy teljesüljenek legtitkosabb vágyaink.

És hogy találkozunk-e az igaz szerelemmel? Ez elsősorban a varázslatos éjszakán oda látogató vendégeken múlik!

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el