1987. 06. 25. Grósz Károlyt választották a minisztertanács elnökévé.

Lázár György felmentése után  ☭Grósz Károly ✡  zsidó politikus lett a Minisztertanács elnöke, az MSZMP főtitkára.

Grósz-kormány intézkedései:

1. Miniszterelnöksége idején vezették be a személyi jövedelemadót. 

 2. Áremelések, amelyek főképpen a lakosság szegényebb részét sújtották. 

3. A közszolgáltatások már eleve gyenge színvonalának további rontása.

 4. Az egészségügyre és az oktatásra fordított kiadások csökkentése.

Az egészségügy utolsó tartalékait élte fel, mert alkatrészhiány miatt alapvető életmentő gépek nem működhettek, és az orvosok az elé a lehetetlen döntés elé kerülnek, hogy melyik koraszülöttet tegyék a lélegeztető gépekbe és melyiket hagyják sorsára.

5. A gyermekes családok helyzetének súlyosbítása, pontosabban a gyermekek felnevelésére fordított költségek jelentős részének elvonása volt, részben a személyi, részben pedig a forgalmi adó útján.

személyi jövedelemadó káros következményei:

 6. A vállalati gazdasági munkaközösségeknek több mint egy harmaddal, az ipari és szolgáltató szakcsoportoknak pedig 20 százalékkal kevesebbet fizettek ki, mint az előző évben.

7. Az adótörvény megszavazásának idején: csökkentek  a teljesítmények, mégpedig súlyosan. 

8. A kisvállalkozók, kisiparosok, és minden rendű és rangú mellékkereset szerzői is nagy számban szüntették be, függesztették fel vagy korlátozták termelő tevékenységüket. 

Ennek következtében nemcsak; összegében csökkent a hazai termelés, hanem növekedett az emberek életét nehezítő és a gazdaság működését akadályozó hiány is. 

9. Bevezetik az állampolgársággal járó, a világ összes országába érvényes világútlevelet, amivel megszűnt a korábbi, a szocialista és a tőkés országokba eltérő feltételekkel kiutazási engedélyek gyakorlata.

 A világútlevél révén indult meg a tömeges árubeszerzési célú turizmus, valamint a külföldi munkavállalások. ( A mai kivándorlási hullám kezdete)

 A Grósz-kormány tagjai sikerrel védték meg országpusztító érdekeltségeiket. Az öregeknek, a gyerekeknek és a betegeknek e tanácsban nem akadt védelmezője. 

1988-ban Kádár Jánost követte az MSZMP főtitkári székében, majd novemberben Németh Miklósnak adta át a miniszterelnöki posztot. 

Amerikai útján kívül egyetlen jelentős külpolitikai kezdeményezése Aradon tartott találkozója volt Nicolae Ceauşescu román párt- és állami vezetővel, amit akkor és azóta is egyöntetűen súlyos kudarcnak tartanak.

A rendszerváltás során ragaszkodott a szocialista politikai rendszer és a Varsói Szerződés fenntartásához. 

1990-ben lemondott az MSZMP KB-beli tagságáról és végleg visszavonult a politikai élettől.

Tehát ha csak az eltelt 31 évet vesszük alapul láthatjuk, hogy lényegében semmi változás nem történt holott kormányok váltották egymást.




Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el