Kegyelmet kapott Geréb Ágnes ✡

Zsidó pszichológus, szülész-nőgyógyász és független bába, 1977-től az apás szülés, majd az otthonszülés hazai szorgalmazója.

A nő az ügyészek szerint engedély nélkül vezetett le szüléseket, bár több éve kampányolt a tervezett otthonszülés népszerűsítéséért, és egy cégen keresztül az otthonszülésre felkészítő tanfolyamokat is tartott. 

 2003 decemberben közreműködött egy ikerszülésben, ahol az egyik gyermek egészségesen jött világra, a másikban pedig a gyermek maradandó egészségkárosodást szenvedett, és fél évvel később meghalt. ( A nő később is Geréb Ágnessel szült, még három egészséges gyereket hozott világra, mindannyiukat otthon szülte meg.) 

2007-ben kérelmet nyújtott be az ÁNTSZ-hez "tervezett otthonszülésben való közreműködésre", de a hatóság ezt elutasította. 

2007-ben kórházba kellett vinni egy újszülöttet Solymáron, miután komplikációk léptek fel egy otthonszülésnél a szülést a szülész-nőgyógyász szakma gyakorlásától eltiltott Geréb Ágnes vezette le,ahol meghalt az újszülött. 2007 októberében a bíróság egyszer már jogerősen három évre eltiltotta a szakma gyakorlásától egy 2000-ben lefolytatott szülés során elkövetett szabálysértés miatt.  Geréb Ágnes tudta, hogy a leletek alapján az anyának véralvadási zavarai lehetnek mégis vállalta, hogy levezeti a szülést és nem gondoskodott a szükséges orvosi felügyeletről.

 Geréb Ágnest ekkor már 2 éve foglalkozási szabálysértés miatt tiltotta el a bíróság jogerősen három évre a szülész-nőgyógyász szakma gyakorlásától.

Ebben az eljárásban nem arról kellett dönteni, hogy az otthonszülés jogszerű, avagy jogellenes, hanem arról kellett dönteniük, hogy a gyanúsított a konkrét esetekben megszegte-e a foglalkozásának a szabályait, avagy sem.

 2009 novemberében a szülész-nőgyógyász ellen emberölés miatt a Fővárosi Bíróságon is folyt egy eljárás, amelyben három ügyet egyesítettek, köztük azt, amelyben egy korábbi otthonszülés alkalmával fellépő komplikációk miatt meghalt egy újszülött és úgy ítélték meg, hogy a cselekmény emberölésnek is minősíthető.

 Magyarországon ez volt az első eset, hogy orvost azzal vádoltak meg, hogy elvégzett egy beavatkozást annak ellenére, hogy tudta, halált okozhat. 

2010. október 5-én ismét őrizetbe vette a rendőrség, miután egy általa vezetett tanfolyam közben az egyik részvevőnél megindult szülés során a csecsemő légzése és vérkeringése leállt és újra kellett éleszteni. Ekkor élőláncot alkotva demonstráltak a letartóztatott Geréb Ágnes mellett az otthonszülés támogatói Geréb kiszabadításáért és az otthonszülés kérdésének rendezéséért.

Az LMP képviselője szerint a parancsnokhelyettes  jogsértő módon megakadályozta, hogy parlamenti képviselők meglátogathassák a szülésznőt.

2010 november 08-án a bíróság ugyanazokkal az indokokkal az előzetes letartóztatását két hónappal meghosszabbította.

 A döntés Csehország, Anglia, Szerbia, Oroszország, Izland, Ausztrália, Ukrajna és az USA több államában élő liberális zsidó civilek, szervezetek tiltakozását váltotta ki. 

 Jogerősen két év fogházra ítélték, és tíz évre eltiltották a szülész-nőgyógyász orvosi és a szülésznői foglalkozástól.

Azért vannak ebben az ügyben is homályos kérdések, amikre mondjuk kíváncsi lennék.

 Például arra, hogy milyen alapon működtet egy budapesti pincében szülőotthont? Mennyit kért egy szülés levezetéséért? Milyen vállalkozásban működtette ezt az otthont? Ki adott neki erre hatósági engedélyeket?

A tény viszont az, hogy a hazai zsidólapok és a cionrádió évekig reklámozta a zsidó nőt, aki miatt  két magyar csecsemő meghalt.

Véleményem szerint egy ilyen esetben a szülőnőt is óriási felelősség terheli, mert részese volt annak a tragédiának, ami a gyermekek életébe került. A törvény nem ismerése pedig nem mentesít a felelősség alól. El sem tudom képzelni, hogy egy leendő anya milyen meggondolás alapján dönt úgy, hogy egy kuruzslóra bízza születendő gyermeke és a saját életét úgy, hogy tisztában volt azzal az ismert ténnyel, hogy véralvadási zavarai voltak.

Áder János az alaptörvény vonatkozó rendelkezése alapján figyelemmel az igazságügyi miniszter előterjesztésére  hozta meg döntését a kegyelmi ügyben, így Geréb Ágnesnek nem kell börtönbe vonulnia, de a szülésznői, nőgyógyászi eltiltás továbbra is érvényes. 

Vajon meddig?



Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el