Az egyik leghosszabb ideig húzódó magyarországi vagyonkezelési botrány: Sukorói telekcsere
2018.06.30.
Valójában ekkor kezdtek el hamis vádakat kreálni ellene és ítélték azok miatt börtönbüntetésre, mert Gyurcsány és a szocialisták követték el minden idők legkorruptabb kormányzását.
Az amerikai, izraeli, német és magyar üzletemberekből álló befektetőcsoport, 2011-re Kings City néven egy gigantikus idegenforgalmi komplexumot kívánt megépíteni a Velencei-tó északi partján.
A tulajdonos Joav Blum izraeli üzletember volt, aki több Magyar földterület tulajdonosa, noha a hatályos magyar földtörvény szerint, aki Magyarországon földet vásárol, annak magyar állampolgársággal és magyarországi lakóhellyel kell rendelkeznie.


A 70 hektáros terület az M7-es autópálya és a Velencei-tó partja között helyezkedik el. Bár önmaga nem védett, a mellette elhelyezkedő Velencei-tó területe a Natura-2000 területei közé tartozik. 2008-ban a telek 30%-a tartozott a Nemzeti Földalapba, így az akkor érvényes szabályok szerint kizárólag nyilvános pályázat vagy árverés útján válhatott volna meg tőle az állam.
Bajnai Gordon volt a 200 milliárdos, izraeli biznisz összekötője, aki mellett Gyurcsány Ferenc, Tátrai Miklós, Oszkó Péter, illetve a zsidó Ronald S. Lauder, is akik időt és pénzt nem sajnálva mindent megtettek tervük keresztülviteléért. Jogtalan telekcserével szerezték meg a sukorói területet, amire a kaszinót építették volna.
Az izraeli "befektetők" a kaszinóépítés jogát nem hivatalos pályázati úton elnyerték, hanem telekcsere útján, ezzel együtt pedig kétmilliárd forintos állami támogatás is jogosultak lettek. Az Állami Számvevőszék későbbi megállapítása szerint a telekcsere puszta lebonyolítása is szabálytalan volt, mivel az állami földterületeket csak pályázat vagy nyilvános árverés útján lehetett volna értékesíteni.
A Sukorón tervezett építkezés természetpusztító jellege miatt is folytak tiltakozások.
2009 elejére beruházás tervezetét már nem csak a politikai ellenzék, de a környezetvédők és a sukorói lakosok is támadták.
Budaházy György tehát azzal, hogy nyilvánosságra hozta a Sukoró-ügyet, sokak terveit húzta keresztbe.
Nem sikerült szép csendben eladni ezt a földterületet, mint már oly sokat kis hazánkban. Amit a Razzia meghirdetésekor vállaltak, azt a hazafi végre is hajtotta, és a nyilvánosság erejét felhasználva igyekezett megakadályozni a magyar föld kiárusítását.
A Központi Nyomozó Főügyészség 2009 áprilisában kezdett nyomozást a telekcsere ügyében.
2011-ben Joáv Blum ingatlanspekuláns zsidóbűnöző elállt a hatalmas botrányt kavaró telekcserétől.
Harmadfokú ítélet
A per évekig húzódott, míg végül 2017-ben három, illetve két és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélte hűtlen kezelés kísérlete miatt a Kúria a 2008-as sukorói telekcsere ügyében Tátrai Miklóst és Császy Zsoltot, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. egykori vezetőit.